Już po raz piąty odbyły się warsztaty kulturowo-językowo-turystyczne dla studentów. Uczestniczyło w nich 18 studentów z Wyższej Szkoły Technicznej w Wildau (Niemcy) oraz opiekun merytoryczny mgr Simon Gerard Joseph Devos-Chernova. Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowało 32 studentów I i II roku  (także obywateli Ukrainy) Wydziału Turystyki i Nauk o Zdrowiu, kierunek turystyka i rekreacja wraz z opiekunami dr Jolantą Kijowską i dr Joanną Kupczyk.

Jak co roku, głównym celem był intensywny kurs językowy dla studentów AJP, przygotowujący do podjęcia studiów zagranicznych w ramach programu Erasmus+; kurs wspomagany był materiałami dydaktycznymi z zakresu terminologii turystyki i rekreacji.

Warsztaty miały charakter wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie dydaktyki oraz realizacji specjalnie przygotowanych zadań z zakresu turystyki i rekreacji w regionie transgranicznym.

Studenci realizowali zadania dotyczące pilotażu i przewodnictwa oraz krajoznawstwa, co było dla nich cennym doświadczeniem, ponieważ mogli bezpośrednio obserwować w jaki sposób realizowane są zagadnienia związane z rozwojem turystyki.

Interesującym wydarzeniem było spotkanie z Prezydentem Miasta Świnoujścia Pawłem Sujką, który w sposób niezwykle ciekawy przedstawił potencjał turystyczny regionu, zaś wizyta studyjna w pięciogwiazdkowym hotelu Radisson Blu Resort, Świnoujście, w okolicy którego można uprawiać turystykę pieszą i rowerową okazała się bardzo atrakcyjną. Studenci zapoznali się z funkcjonowaniem hotelu, jego wyposażeniem, standardem pokoi, działalnością recepcji.

Warsztaty były współfinansowane z programu Erasmus+. Na zakończenie imprezy dyskutowano o programie następnych warsztatów.

dr Jolanta Kijowska

dr Joanna Kupczyk

Wydział Turystyki i Nauk o Zdrowiu AJP

 

W dniach 01-05.04.2019 w ramach stypendium Erasmus + prowadziłam badania zbiorów archiwum i biblioteki Haus Brandenburg w Fürstenwalde (Spree).

Kwerenda archiwalna w Martin-Opitz-Bibliothek oraz badania w prywatnym archiwum Heimatkreis Meseritz

Na przełomie września i października 2018 roku przebywałam na szkoleniu w ramach programu Erasmus+, podczas którego prowadziłam m.in. kwerendę zasobów biblioteki i archiwum Martin-Opitz-Bibliothek w Herne  (Niemcy). 

18 października 2018 roku 19-osobowa grupa studentów II roku kierunku turystyka i rekreacja AJP wraz z pracownikami naukowo-dydaktycznymi dr Jolantą Kijowską oraz dr Joanną Kupczyk przebywała w Wyższej Szkole Technicznej w Wildau – mieście położonym niedaleko Berlina w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Dahme-Spreewald, nad rzeką Dahme.

W dniach 05.02-09.02.2018 roku dr Joanna Dubiec-Stach, kierownik Zakładu Języka Niemieckiego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz  dr Anna Bielewicz-Dubiec, prowadziły badania zbiorów archiwalnych oraz kwerendę zasobów biblioteki fundacji Stiftung Haus Brandenburg w Fürstenwalde/Spree w Niemczech.

Sześcioro przedstawicieli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wzięło udział w prestiżowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Polen und Deutsche in Europa:  Grenzräume”  (Polacy i Niemcy w Europie: Pogranicza), zorganizowanej w Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) wraz z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia w Kilonii jest jedynym uniwersytetem landu Szlezwik-Holsztyn, którego założycielem był Chrystian Albrecht (1641-1695), książę Szlezwika-Holsztynu - Gottorp.

Lokalizacja

Kontakt

Back to top